gümüş türleri
KategorilerGümüş Takı Modelleri

Gümüş Türleri Nelerdir?

Bir çoğumuzun sandığının aksine gümüş tek bir çeşitle karşımıza gelmez. Rengi ve genellikle takı olarak tercih edilmesi nedeni ile bizlerin gözüne hep aynı gibi gelmektedir. Gümüş yapısı nedeniyle çok kolay bir şekilde şekil almaktadır. Günümüzde ise kullanıma uygun hale getirilmesi açısından içine belli ölçüler de bakır karıştırılabilir. Takı sektöründe ki kullanım nedeni ise yumuşak bir metal olmasıdır. Hemen hemen hepimizin günlük hayatta kullandığı gümüşlerin genel formülü ise 925 gr gümüş ve 75 gr bakırdır. Peki gümüşün kaç türü vardır?

1-) Karen Dağ Kabilesi Gümüşü

Bu gümüş türü dünya da bir zamanlar halkın yapması ile ün olmuştur. Bu tür yüksek saflığa sahiptir ve takı yapımında oldukça fazla kullanılmaktadır.

2-) Alman Gümüşü

Bu tür genel olarak dış yüzey kaplama olarak görülür ve bakır, nikel üzerine yapılmaktadır. Kaplama yapılan gümüş ise cisimden sıyrılarak silindiği zaman nikelin, bakırın cilde teması ile insanları zehirleyebilmekteydi. Kalitesiz hammaddeden yapılan bir çatal, bıçak gibi sürekli yemek yerken kullanıyor olduğumuz malzemeler sağlığımız açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. 

3-) Alpaca Gümüşü

Bu kavram kötü niyetli satıcılar tarafından uydurulmuş olması ile bilinir. Genel olarak kapı tokamğı, pencere kolu vs. gibi eşyaların yapımında kullanılmaktadır. İçerisinde alüminyum, bakır, nikel gibi metallerin birleşimi ile oluşmaktadır.

gümüş takılar
gumus takilar gumus turleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir